SCCM 2012 reporting account’unun yapılandırılması

Merhaba ,

Configuration Manager’da reporting için kullanacağınız hesabı gözlemek yada yeniden yapılandırmak isterseniz aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Localhost yerine siz yapınızda kullandığınız URL’yi kullanacaksınız. Raporlama için kullanılacak hesabın SQL Server veritabanına da bağlanabilmesi gerektiğini unutmayanız.

 

iyi çalışmalar

SCCM 2012, Reporting Server

Merhaba ,

 

Raporlama için hamle yaptığınızda “could not find report server” uyarısı ile karşılaşıyorsanız ,

üstteki rol ekleme kısmından kullandığınız SQL server’ı belirterek , reporting service point belirleyebilirsiniz.

Rol’ün eklendiğini gözlemek isterseniz üstteki gibi olacaktır.

 

iyi çalışmalar

SCCM 2012 client push installation hataları

Merhaba ,

 

SCCM 2012’in client agent’ını windows server 2003 sunucularıma yüklemek istediğimde yüklenmediğini gördüm. ccmsetup log’unu incelediğimde sunucular üzerindeki BITS versiyonun uygun olmadığını yazıyordu.

Windows Server 2003 için BITS 2.5  sürümünü Microsft’tan download edip sunucularıma kurduğumda client agent yüklemesi başarıyla tamamlandı.

herkese sorunsuz günler…

SCCM 2012 ve AD Schema Extention

SCCM 2007 kurulumu sırasında yada öncesinde AD Schema’sında yapılan değişikliklerin üstüne SCCM 2012 ile yeni bir schema güncellemesine ihtiyacınız yoktur… Eğer SCCM 2007 için AD Schema’sını güncellediyseniz , dolayısıyla SCCM 2012 için güncelleme gerekmemektedir.

Biztalk Server 2010’u kurarken….

Microsoft’un bir çok ön gereksinim isteyen ürünlerinden bir taneside Biztalk Server 2010. Windows client işletim sistemi üzerine yada windows server işletim sistemi üzerine kurabilirsiniz.

Bir ürün ne kadar karmaşık yada zor bir kurulum biçimine sahip olabilir ki diye düşünebilirsiniz belki.. Kurulum maceralarımdan edindiğim şu ki ;

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=11503

üstteki link’te açıklanmış ilgili dökümanları okumadan kuruluma girişmeyin. Kurulum yapacağınız bilgisayarda internet bağlantınız yoksa , ön gereksinimlerin bir çoğunu içeren “cab” dosyaını tedarik etmiş olun.

IIS gibi bir servisi kurarken bile “Installing ….”  dökümanına bir göz atmayı ihmal etmeyin, SQL server kurulumundaki Collation’a mutlaka dikkat edin , kullandığınız account’ların parolalarını değiştirmemeye özen gösterin yada parolasını değiştirmeyeceğiniz bir account seçmeye özen gösterin…

 

neşeli günler…

 

Biztalk ve SQL’i kurarken kullandığınız hesapların parolalarını değiştirdiyseniz …..

Bu durumda ;

Services.msc yönetim konsoluna girip SQL Server servislerinin hangi hesapla çalıştırıldığını kontrol edin ve gerekiyorsa password kutucuğunu güncelleyin.

Ardında önce üstteki resimde gördüğünüz servisin hangi hesapla çalıştırıldığını kontrol edin ve gerekli password güncellemesini yaptıktan sonra servisi çalıştırın. Sonra alttaki resimde görülen servisin hesap ve parola durumunu düzenleyip çalıştırın….

Biztalk servisi Enterprise SSO servisine bağlı olduğundan önce Enterprise SSO servisi çalıştırılmalıdır.

It should be fine if you use an account which is local administrator for SQL Server services and Biztalk Server service.

herkese iyi çalışmalar

Configuration Manager 2012 Site System rolleri…

Site Server : SCCM’i kurduğumuz sunucu , temel fonksiyonları sağlar.

Site Server Database : SCCM site’ındaki verilerimiz ve varlıklarımız için SQL server çalıştıran sunucumuz.

Component Server : Distribution Point haricindeki bütün site sistemi ile yüklenen ve SCCM servislerini çalıştıran sunucu.

Management Point : İstemcilere servis yeri bilgisi ve policy bilgisinini tedarik eden sunucudur ve istemcilerden konfigürasyon bilgisini çeker.

Distribution Point : İstemcilerin download edeceği ; uygulama içeriği , yazılım paketleri , yazılım güncellemeleri , işletim sistemi imajları ve boot imajleri gibi dosyaları içerir. Bu paketlerinin dağıtımını bant genilliğini veya zamanlamayı kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Reporting Service Point : SCCM için rapor üreten SQL server.

 

Kaynak : Technet