Lync Server 2010 Yedekleme İşlemi

Microsoft Lync Server 2010 sunucuzunda bir felaket durumuna karşılık yedekleme işlemi yapmak isterseniz Lync Management Shell ve Topology Builder araçlarından faydalanabilirsiniz. Yedekleme Prosedürün nasıl yapıldığına geçmeden önce bir kaç teorik noktada fikir sahibi olmak işimize yararyabilir.

Lync Server servislerinin yedeklenmesi işleminde yedeğini alıp kurtarmak isteyeceğimiz dosyalar aşağıdaki gibi olacaktır.Bu açıklamalarla aslında Lync Server veritabanı yapısını bir miktar açıklamış oluyoruz.

Continue reading “Lync Server 2010 Yedekleme İşlemi”

Lync Server 2010, update sonrası ..

Merhaba ,

Lync Server 2010 Standart Front End , Archiving ve Monitoring bileşenlerinin kurulu olduğu yapımı windows update’ten önerilen güncellemelerle güncellemiştim. Sonrasında Lync Control Panele erişim hataları başladı , Remote Power Shell bağlantı hataları ile karşılaştım Event Viewer’da. Yaptığım hata denetimi sonucunda sorunu tespit edip düzelttim.

  Continue reading “Lync Server 2010, update sonrası ..”

Windows Server 2008 R2 & NAP-DHCP yapılandırması

 

Bildiğimiz gibi Windows Server 2008 sürümünden beri NAP senaryolarını kullanmaktayız. Ağımızdaki istemcilerimizin sağlık durumlarına göre onlara kaynak erişimi sağlayan yada kısıtlı bir bölgeya alarak ağımızı koruyan NAP mimarisinde DHCP , 802.1x , RDS , IPSec ve VPN enforcement’lar bulunmaktadır. Bu yapı yaşantımıza girdikten sonra benim gerek kurumsal eğitimlerimde gerekse danışmanlık hizmeti verdiğim kurumlarda 802.1x , Ipsec ve DHCP enforcement uygulamalarım oldu.

Burada paylaşmak istediğim ise , Windows Server 2008 R2 ile NAP dhcp enforcement senaryosudur. Step by step nap senaryoları internette ve çeşitli portallarda mevcuttur. Benim anlatımım kişisel yorumum şekilde olacaktır.

Continue reading “Windows Server 2008 R2 & NAP-DHCP yapılandırması”