Symantec Enterprise Vault Role Based Access Control

Merhaba ,
Bu yazımda Enterprise Information Archiving çözümlerinden Enterprise Vault için Role Based Access’i inceleyeceğim. Ürünün; Exchange Server Archiving , File System Archiving ,Sharepoint Archiving , PST migration gibi bir çok özelliği olduğundan ürünle ilgilenecek IT personeline kendisinden beklenen kadar yetki vermek her zaman göz önüne alınan bir durumdur. EV ürüne de bu bağlamda Authorization Manager ile istenileni karşılıyor.
Enterprise Vault ürününde Role Based Access Control mekanizmasını Windows Authorization Manager yönetiyor (azman.msc). EV kurulumu sırasında Authorization Manager için EvAzStore.xml dosyası oluşturuluyor. Bu dosyayı kullanarak EV yöneticilerine çeşitli yönetimsel haklar verebiliyoruz. Gerekli konfigürasyon aşağıdaki gibidir.

Windows Server 2012 ve Gen-8 HP ProLiant Server’lara dair…

Merhabalar ,

Yakında zamanda IT dünyasının yaşantısına giren yeni nesil windows server işletim sistemi ve hp proliant server’lara dair John Joyner(Senior Architect – ClearPointe) @ TechRepublic ‘ten  güzel bir yazı.

http://www.techrepublic.com/blog/networking/how-to-install-windows-server-2012-on-hp-proliant-servers/6092?tag=nl.e102&s_cid=e102

Generation 8 sunucular  için Smart Update Manager ve Windows Server 2012 provisioning anlatılmış.

HP bileşenleri kurulduktan sonra Metro UI’da aşağıdaki gibi yerini alıyor.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler…

Altiris Client Management Suite , Temel Konfigürasyon

 

Client Management deyince aklınızda neler beliriyor? Aslında çoğu IT personelinin fazlaca zamanını alan ve yoran bir süreç. Endpoint yönetimi her zaman IT personeli için olabildiğince kontrol altına alınması gereken bir iştir.

Production ortamında, client’larınızın yönetimini sağlamak adına günümüzde birçok vendor’un birçok ürünü mevcut. Aşağıda Gartner’dan aldığım bir ekran görüntüsü mevcuttur. Rapora bakacak olursak System Center ve Altiris CMS ile birlikte 2 vendor daha lider’lik çeyreğinde. Danışmanlığını yaptığım Symantec ürünü hakkında ilk bakış ve konfigürasyon ile başlayabiliriz.

clip_image002

Continue reading “Altiris Client Management Suite , Temel Konfigürasyon”

Symantec Enterprise Vault 10 , Exchange Server Archiving ön gereksinimleri…

Merhaba ,

Bu yazımda Symantec Enterprise Vault 10.0.2 sürümü ile Exchange Server 2010 Archiving ön gereksinimler konusunu yazacağım.

Önceki yazımda EV ürününe ait genel gereksinimleri ve ilaveten ilk bakış’ı yazmıştım. İlgilenenler için http://www.aydogmusoglu.com/symantec-enterprise-vault-10-kurulum-gereksinimlerine-dair.html link’inden erişilebilir.

Exchange Server archiving için hemen her Exchange Server versiyonu’da bir çok gereksinim ortak durumda. Bu gereksinimler özetle şu şekildedir.

Continue reading “Symantec Enterprise Vault 10 , Exchange Server Archiving ön gereksinimleri…”

Symantec Enterprise Vault 10, kurulum gereksinimlerine dair…

Merhaba ,

Bu yazımda, son zamanlarda projelerini yaptığım bir başka ürün ile ilgili paylaşımda bulunmak istiyorum. Bu ürün ile ilgili uzun soluklu bir yazı dizi yayınlamayı planlıyorum ilerleyen zamanda.

Enterprise Vault :Gartner Magic Quadrant’ta Enterprise Level Archiving Solution (ya da Enterprise Information Archiving ) ürünleri arasında üst seviyede geliyor. E-mail server (Exchange Server , Domino Server vs… ) , File Server ve Sharepoint Portal Server arşivleme için kullanılan en popular kurumsal ürün diyebilirim.

Bir kaç yazımı ürünün kurulum gereksinimleri (donanımsal), kurulumu ve konfigürasyonu , kurulum senaryoları konularına ayıracağım.

Kurulum için donanımsal gereksinimleri genel olarak yazarak başlayayım (ürünün guide’indan bir kaç ss aldım ).

Continue reading “Symantec Enterprise Vault 10, kurulum gereksinimlerine dair…”