Month: April 2013

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Windows Server 2012, Powershell ile sunucu ve Active Directory yönetimi

Merhaba, Aşağıdaki anlatımımda, Windows Server 2012 yönetiminde Powershell 3.0 kullanımı ve Active Directory yönetiminde PowerShell kullanımı uygulamalarla anlatılmıştır ve günlük iş yaşantımda kullandığım script’ler ile örneklendirilmiştir. WS2012-2 from Barisca on Vimeo. Önerilerinizi ve/veya eleştirilerinizi “comment” olarak yazmanız dileğiyle. Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Windows Server 2012, Powershell Web Access

Merhaba, Aşağıdaki anlatımımda, Windows Server 2012 yönetiminde PowerShell Web Access yapılandırması anlatılmıştır. Önerilerinizi ve/veya eleştirilerinizi “comment” olarak yazmanız dileğiyle. Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Lync 2013 ile OCS 2007 / R2 sunucuya Sign-in olabilmek için

Merhaba, Her ne kadar Lync Server 2013 ‘ün sunduğu özellikleri kullanamayacak olsanızda, OCS 2007/R2 yapınızda Lync 2013 client kullanmak isterseniz, Registry ‘den Server Check işlemini kapatabilirsiniz. Bu işlemi Registry ‘de aşağıdaki kısımda yapabilirsiniz.

Windows Server 2012, Server Core ve Remote Management

Merhaba, Bu video kaydında, Windows Server 2012 Server Core kurulumu, Core to GUI ve GUI to CORE geçişi ve Remote Management özelliklerinden bahsettim. Daha da iyileştirmek adına önerilerinizi/eleştirilerinizi comments kısmına aktarırsanız memnun olurum. Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

HP MoonShot Servers

WebSense Log’larının ArcSight Logger ile Gözlenmesi

Merhaba, Bu yazımda HP Arcsight Logger ile WebSense log’larının alınması ve gözlenmesinden bahsedeceğim. Hangi kaynaktan log alıyorsak alalım,daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi Connector kurulumu yapmamız gerekiyor. Connector kullanarak, hem log’ların Logger’a gönderilmeden filtrelenmesini hem de normalize edilmesini sağlayabiliriz. Bu bize efektif şekilde log management imkanı sunar. Websense log’larının alınması için ArcSight Websense Web Security…
Read more

RAID(0,1,5,vs.) yapıları üzerine

Merhaba, RAID yapıları üzerine görsel, avantaj ve dezavantaj karşılaştırmalı bir site arayışınız olursa aşağıdaki link’e uğramanızda fayda var http://www.acnc.com/raid.php Herkese sorunsuz ve neşeli günler.  

Exchange Server, EMS ile bütün kullanıcıları için MoveRequest oluşturma

Merhaba, Bulk olarak mailbox taşıma işlemi yapacaksanız GUI ile uğraşmak yerine aşağıdaki bilindik cmdlet’lerden faydalabilirsiniz. Get-Mailbox -Database SampleDB1 | New-MoveRequest -TargetDatabase SampleDB2 Bulk taşıma işleminde mailbox size sizin için bir kriter ise aşağıdaki cmdlet işe yarayacaktır. $mailboxes = Get-Mailbox -RecipientTypeDetails Usermailbox -Database SampleDb1 | Get-MailboxStatistics | ?{$_.totalitemsize -gt 1gb} $mailboxes | {New-MoveRequest -Identity $_.DisplayName -BatchName “big…
Read more

Exchange Server 2010 PowerShell in Integrated Scritping Environment , ISE

Merhaba, Exchange Server 2010 kurulumu ile EMS içinde kullanabildiğimiz cmdlet’ler geliyor bildiğimiz üzere. Ben PowerShell ekranını kullanmak yerine PowerShel ISE ( integrated scripting environment) arayüzünü kullanmayı tercih ediyorum. PowerShell ISE’de varsayılanda Exchange Server cmdlet’i çalıştırmak isterseniz durum aşağıdaki gibi olacaktır. (cmdlet tanınamayacaktır!)

Exchange Server 2010, Mailbox’ların eşit şekilde “move” edilmesine dair

Merhaba, Bu yazımda, Exchange Server 2010 Mailbox database’lerinde saklanan mailbox’ların “move” işlemine dair bir kaç ems cmdlet’inden bahsetmek istiyorum. Geçenlerde bir Mailbox DB içindeki binlerde mailbox’ı, whitespace’ı geri kazanmak amacıyla yeni açtığım 4 adet mailbox database’e yayarak “move” etmek istedim. GUI’den yapmak isterseniz zaten kolay bir işlem herkesin bildiği üzere. Daha hızlı ve az efor…
Read more