Websense Triton – Web Security & Multi-Realm Authentication Yapısı

Merhaba,

Önceki yazılarımda; Websense Triton, Web Security , Content Gateway kurulumu ve ilk yapılandırılmalarından bahsetmiştim. Bu yazımda, user authentication’ının birden fazla domain’den yapılması hususundan(multi realm authentication) bahsetmek istiyorum.

Test ortamımdan bahsederek başlamak uygun olacaktır.İlk olarak Active Directory yapısından bahsedeyim.

– Active Directory Forest 1

o Root Domain : e-vault.info

o Child Domain : wind.e-vault.info

– Active Directory Forest 2

o Root Domain : nwtraders.msft

Bu domain’lerdeki test kullanıcılarım aşağıdaki gibidir.

Continue reading “Websense Triton – Web Security & Multi-Realm Authentication Yapısı”

Outlook 2010, Exchange Server’a bağlanırken alınan sertifika hatasına dair…

Merhaba,

Şirket ağınızdaki istemcilerinizde yüklü olan MS Outlook yazılımı ile Exchange Server’a bağlanılmak istendiğinde, aşağıdaki hata ile karşılaşılabilir. Bu ve buna benzer hatalara, ilk etapta sertifika problemi olarak yaklaşınız ve exchange server’a yüklediğiniz sertifikaları, istemcilerin exchange server’a erişmek için kullandığı isimleri kontrol ediniz.

clip_image001

Hata devam ediyorsa, Client Access Server’larda autodiscover bileşeni konusunda aşağıdaki hata denetimini yapabilirsiniz.

clip_image003

İç network’ünüze hizmet veren Client Access server’larınızda bu property’yi kontrol etmelisiniz!

AutoDiscoverServiceInternalUri özelliğini sertifikadaki isimle hata vermeyecek şekilde değiştiriniz.(Değiştirmeden önce DNS yapılandırması vb. yapılandırmalar yapılmış olmalıdır!)

Bu özelliğin değiştirilmesi için kullanılacak komut’un syntax’ını incelemek isterseniz aşağıdaki adrese göz atabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb125157(v=exchg.150).aspx

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Websense Triton Unified Security System – 3 Web Security ve Content Gateway Yapılandırması

Merhaba,

Önceki yazılarımda, Triton, Web Security ve Content Gateway kurulumlarından bahsetmiştim. Onların devamı niteliğinde olan bu yazımda web security ve content gateway yapılandırmalarından bahsedeceğim. Bileşenleri ve özelliklerini göz önüne aldığımızda, test ortamında tüm yapılandırma seçeneklerini incelemek pek mümkün değil. Kendi test kurguma göre seçtiğim kısımları inceleyeceğim.

  • Integrated Windows Authentication(IWA) yapılandırması
  • Policy yönetimi
    • Filter
    • Policy
    • Client

Continue reading “Websense Triton Unified Security System – 3 Web Security ve Content Gateway Yapılandırması”

Websense Triton Unified Security System – 2 Content Gateway (CG) Kurulumu

Merhaba,

Önceki yazımda, Websense Triton ve Web security bileşenlerinin kurulumundan bahsetmiştim. O devam niteliğinde olan bu yazımda, web security modülünün kullanacağı content gateway sunucusunu hazırlayacağım.

Önceki yazımda belirttiğim üzere content gateway için de hyper-v üzerinde bir sanal sunucu kullanacağım.Content gateway bileşenini RedHat Enterprise Linux 6 üzerine kuracağım. RHEL 6 sürümünü kurmaya başlayalım. Linux kurulumu konumuz değil fakat önemli gördüğüm bir kaç noktayı resmedeceğim.

Hyper-v üzerinde Content Gateway için sanal sunucu hazırlarken Network Interface Card seçimine dikkat etmelisiniz!

Continue reading “Websense Triton Unified Security System – 2 Content Gateway (CG) Kurulumu”

Websense Triton Unified Security System – 1 Web Security Kurulumu

Merhaba,

Websense Triton güvenlik yazılımı; Web,Email,Data ve Mobile security alanlarında kurumsal ölçekte çözümler sunan bir paket olarak düşünülebilir. Triton Management Console’dan da görüldüğü gibi, bu bileşenler Check Point’in blade’lerine benzer şeklinde sınıflandırılmıştır.

Yazımda, Triton Unified Security Center’ın ve Web Security’nin kurulumunu inceleyeceğim. Sonraki yazımda Content Gateway kurulumunu ve bir sonraki yazımda da genel olarak yapılandırılmalarını inceleyeceğim.

Triton hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki adresi ziyaret ederek başlayabilirsiniz. https://www.websense.com/content/websense-triton-security-products.aspx

Websense download merkezinden, Triton Unified Security bileşenleri tedarik edebilirsiniz.Websense, test edebilmeniz için size 1 ay süreli subscription key gönderiyor 🙂

Continue reading “Websense Triton Unified Security System – 1 Web Security Kurulumu”