Month: June 2014

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Domain Controller – LDAP versiyonu

Merhaba, Domain controller’larınız kullandığı/desteklediği LDAP versiyonunu öğrenmek için aşağıdaki VB script’ini kullanabilirsiniz.   üstteki satırları *.vbs dosyası haline getirerek, cscript uygulaması ile kullanırsanız, script’in çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.   Not: VB dosyasına ldapversion ismini vermiştim. Herkese iyi haftalar, sorunsuz ve neşeli günler.

Symantec DLP 12.5 – Oracle 11g Kurulumu

Merhaba, Symantec DLP çözümü, kurumsal “content-aware” DLP teknolojilerinden biridir. Bir yazı ile DLP teknolojilerini veya en azından birini derinlemesine incelemek pek mümkün görünmüyor. DLP çözümleri hakkında genel olarak fikir almak için Gartner’s Magic Quadrant’a bakabilirsiniz. Gartner’dan aldığım ekran görüntüsüde aşağıdaki gibidir. Google’dan görebildiğim ilk linki de paylaşayım. http://searchsecurity.techtarget.com/feature/Best-of-data-loss-prevention-2013 DLP çözümleri konusunda, liderler çeyreğinde farklı firmalar…
Read more

Symantec Backup Exec 2014 & Exchange Server 2013 & Hyper-V

Merhaba, Yakın zamanda, 2014 sürümü yayınlanan Symantec Backup Exec ürünü ile, Exchange Server 2013’ün yedeklenmesinden bahsetmek istiyorum. Yazımda; Backup Exec 2014 kurulumundan, Agent yüklenmesinden, Exchange Server 2013’ün yedeklenmesinden ve bir restore denemesinden, Microsoft Hyper-V server’ın Backup Exec 2014 ile yedeklenmesinden bahsedeceğim. Backup Exec 2014’ün kurulumu ile başayabilirim. Popüler bir ürün olduğu için detaylı tanıtımına gerek…
Read more

Microsoft Security Bulletin – Haziran 2014 Yayınlandı!

Merhaba, Microsoft Güvenlik Bülteni Haziran ayı yayınlandı. Rapor başlıkları aşağıdaki gibi. Her bir başlığın detaylarına  , https://technet.microsoft.com/library/security/ms14-jun  adresinden erişebilirsiniz. Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

SCCM DownloadContentFiles Failed hr=0x800701f6

Merhaba, System Center Configuration  Manager(SCCM) ürününün işlevlerinden biri de Windows Software Update hizmeti vermesidir. SCCM ’in software update işlevi ile ilgili yaşadığım bir problemi ve çözümünü paylaşmak istiyorum.

Symantec Backup Exec 2014 Yayınlandı!

Merhaba, Symantec BE 2014 yayınlandı. Hemen her ölçekteki bir firmanın Bilişim Teknolojileri & BT departmanında kullanılabilecek bir yedekleme çözümü. Ürünün yeni sürümü hakkında detaylara ulaşmak için aşağıdaki adreslerden faydalanabilirsiniz. Donanım ve Yazılım uyumluluk listesi için, http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH205797 Başlamadan önce – Read Me 🙂 , http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=DOC7420 Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Debug Diagnostics Tool

Merhaba, Microsoft,  tool’un version2 update1 sürümünü yayınladı. Yazılım, sisteminize dair problemleri(hang,crash,performans sorunu,memory leak&fragmentation vs.) analiz etmenizi sağlıyor.

Group Policy – Kullanıcı bazında USB cihazların kısıtlanması

Merhaba, USB cihazların ve/ya USB’den bağlanabilen media cihazlarının(removable storage) kullanımı, yüksek seviyeli güvenlik açığı ortaya çıkarır. Ağ yapısı kapalı olsada, bu durum kullanıcının floppy disk ile , optik okuyucu ile veya USB hafıza ile veri kaçırmasını engellemez! Yazımda bahsettmek istediğim konu, Group Policy ayarları ile, güvenlik politikası gereği kullanılması istenmeyen çeşitli cihaz(removable device) tiplerine, erişimin…
Read more