Domain Controller – LDAP versiyonu

Merhaba,

Domain controller’larınız kullandığı/desteklediği LDAP versiyonunu öğrenmek için aşağıdaki VB script’ini kullanabilirsiniz.

image.png

 

üstteki satırları *.vbs dosyası haline getirerek, cscript uygulaması ile kullanırsanız, script’in çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

 

image.png

Not: VB dosyasına ldapversion ismini vermiştim.

Herkese iyi haftalar, sorunsuz ve neşeli günler.

Symantec DLP 12.5 – Oracle 11g Kurulumu

Merhaba,

Symantec DLP çözümü, kurumsal “content-aware” DLP teknolojilerinden biridir. Bir yazı ile DLP teknolojilerini veya en azından birini derinlemesine incelemek pek mümkün görünmüyor. DLP çözümleri hakkında genel olarak fikir almak için Gartner’s Magic Quadrant’a bakabilirsiniz. Gartner’dan aldığım ekran görüntüsüde aşağıdaki gibidir.

clip_image001

Google’dan görebildiğim ilk linki de paylaşayım. http://searchsecurity.techtarget.com/feature/Best-of-data-loss-prevention-2013

DLP çözümleri konusunda, liderler çeyreğinde farklı firmalar bulunuyor. Magic Quadrant’a bakacak olursak, her çözümün güçlü yönleri ve gelişime açık yönleri bulunuyor. Ürün seçimi öncesinde, en azından Magic Quadrant’ı incelemek firmanızın lehine olacaktır.

Önceki yazılarımda, Websense Triton’da da genel olarak bahsetmiştim. http://www.aydogmusoglu.com/category/wbsns adresinden yazılarıma erişebilirsiniz.

Database Server kurulumu ile başlamak istediğim bu yazı dizimde, Magic Quadrant’a göre liderler çeyreğindeki DLP çözümlerinden biri olan Symantec DLP çözümünün bileşenlerinin kurulumundan bahsedeceğim.

Not: 2007 yılında Symantec, Vontu DLP Solutions’ı almış. http://www.symantec.com/about/profile/development/acquisitions/detail.jsp?id=vontu

Symantec DLP çözümünün bileşenlerini, hazırladığım test ortamına kuracağım. Test ortamımdan bahsedeyim.

Continue reading “Symantec DLP 12.5 – Oracle 11g Kurulumu”

Symantec Backup Exec 2014 & Exchange Server 2013 & Hyper-V

Merhaba,

Yakın zamanda, 2014 sürümü yayınlanan Symantec Backup Exec ürünü ile, Exchange Server 2013’ün yedeklenmesinden bahsetmek istiyorum.

Yazımda; Backup Exec 2014 kurulumundan, Agent yüklenmesinden, Exchange Server 2013’ün yedeklenmesinden ve bir restore denemesinden, Microsoft Hyper-V server’ın Backup Exec 2014 ile yedeklenmesinden bahsedeceğim.

Backup Exec 2014’ün kurulumu ile başayabilirim. Popüler bir ürün olduğu için detaylı tanıtımına gerek yok sanırım 🙂 Kendi segmentinde başarılı bir yedekleme yazılımı olduğunu düşünüyorum. Exchange Server yedekleme ve Backup Exec ürünü hakkında, aşağıdaki yazıya göz atmak isteyebilirsiniz.

http://www.msexchange.org/news/general/MSExchange-Readers-Choice-Award-Symantec-Backup-Exec-Exchange-Backup-Recovery-Apr14.html

Continue reading “Symantec Backup Exec 2014 & Exchange Server 2013 & Hyper-V”

Symantec Backup Exec 2014 Yayınlandı!

Merhaba,

Symantec BE 2014 yayınlandı. Hemen her ölçekteki bir firmanın Bilişim Teknolojileri & BT departmanında kullanılabilecek bir yedekleme çözümü.

Ürünün yeni sürümü hakkında detaylara ulaşmak için aşağıdaki adreslerden faydalanabilirsiniz.

Donanım ve Yazılım uyumluluk listesi için,

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH205797

Başlamadan önce – Read Me 🙂 ,

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=DOC7420

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Group Policy – Kullanıcı bazında USB cihazların kısıtlanması

Merhaba,

USB cihazların ve/ya USB’den bağlanabilen media cihazlarının(removable storage) kullanımı, yüksek seviyeli güvenlik açığı ortaya çıkarır. Ağ yapısı kapalı olsada, bu durum kullanıcının floppy disk ile , optik okuyucu ile veya USB hafıza ile veri kaçırmasını engellemez!

Yazımda bahsettmek istediğim konu, Group Policy ayarları ile, güvenlik politikası gereği kullanılması istenmeyen çeşitli cihaz(removable device) tiplerine, erişimin engellenmesidir. Ayarlar, bilgisayarlara(o bilgisayarı kullanan tüm kullanıcılara etkir!) veya belirli kullanıcılara/gruplara uygulanabilir.

Continue reading “Group Policy – Kullanıcı bazında USB cihazların kısıtlanması”