AWS CloudFormation

Merhaba,

CloudFormation; AWS aboneliğiniz doğrultusunda sunulan kaynakları kullanmak, yönetmek, ön tanımlı yapılandırmalar ile hızlı kurulum yapmak için sistem yöneticilerine ve geliştiricilere kolaylıklar sağlayan amazon web servisidir. AWS kaynaklarının kullanımını, yönetimini, uygulama yükleme sürecini kolaylaştıran cloudformation web servisinde sunucular ön tanımlı şablonları kullanabileceğiniz, mevcut çalışan uygulamalarınız üzerinden ihtiyacınıza uygun servis ve uygulama mimarisine göre şablonlar da hazırlayabilirsiniz. Diğer web servisleri ile kooperatif çalışmaktadır. Örneğin AWS code deploy web servisi ile web uygulamanızı AWS’ye yüklerken arka planda cloudformation web servisinde sunulan şablonları kullanabilirsiniz. CloudFormation web servisinin ek bir maliyeti yoktur.

AWS CloudFormation hizmetinden faydalanan büyük ölçekli müşteriler arasında Dowjones,adobe yer almaktadır.Diğer müşterileri için web adresini ziyaret edebilirsiniz. Nasıl kullanıldığına dair birkaç hands-on çalışma paylaşarak devam edeyim. AWS yönetim konsoluna giriş yaparak cloudformation kısmına geçiş yapınız.

clip_image001

İlgil menüden cloudformation web servisinin yönetim alanına ulaşacaksınız. Sizi karşılayan bilgilendirme yazısında da web servisinin amacı kısaca belirtilmiş, “uygulamalarınızı aws bulutuna hızlıca yükleyebilmek” .

clip_image002

clip_image003

İki farklı seçim ile ilerleyebilirsiniz. İlk seçim ile , mevcut template’lerden faydalanarak uygulamanızı aws’ye yüklüyorsunuz. İkinci seçim cloudformer isimli araçtır. Bu araç ile aws’de yüklü ve çalışan kaynaklarınızdan bir template oluşturabiliyorsunuz.

Test ortamımda çalışan bir uygulama olmadığı için create stack ile ilerleyeceğim.

Stack : Tek bir birim olarak yönetilen aws kaynakları bütünü. CloudFormation üzerinden seçeceğiniz template’e bağlı olarak kullanılan aws kaynaklarını stack ifadesi ile gruplandırıyorsunuz.

clip_image005

Üstte görüleceği üzere mevcut template’lerden amacınıza uygun olanı seçerek devam edebilirsiniz. Microsoft merkezli çalışan bir ekibiniz varsa, Windows Samples kısmını görmek isteyecektir, kaynaklar kısmında belirttiğim “/quickstart” ‘a da göz atınız lütfen! 🙂

Test için wordpress blog template’ini kullandım.

clip_image007

Süreç ilerledikçe aşağıdakilere benzer şekilde bilgilendiriliyorsunuz.

clip_image009

Üstteki menülerden Outputs menüsünde, yaptığınız işlem sonrasında nasıl ilerleyeceğinizin detayları yazmaktadır. Test için wordpress blog template’ini kullanıp blog açmıştım. Üstteki output menüsünde, erişimim için blog’un yapılandırma ayarları adresi yazmaktadır.

WP’yi yapılandırdıktan sonra ilk sayfa aşagıdaki gibidir.

clip_image011

En popüler cms ve web application ‘lardan biri olduğu için bu tür testlerde wordpress’i tercih ediyorum. Size ait code’larınızı uygun template’ler ile tabii ki test edebilirsiniz.

CloudFormation ve template’ini kullanarak ne kazandık sorusuna gelecek olursak, aşağıdaki adımlar siz kahvenizi yudumlarken gerçekleşiyor. Tabii ki AWS kaynaklarını kullanmak için ücretini ödediğiniz sürece 🙂

– EC2 instance

– Security group

– Inbound Rule

– Linux AMI yapılandırması

– WordPress için web server vb. bileşenlerin yapılandırılması

– WordPress kurulumu

– Database kurulumu ve WP DB yapılandırması

– Dahası “time is the essence” 🙂

AWS’yi kullananlar için avantajlar sunabilecek bir web servisi incelemiş olduk.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Kaynaklar:

http://docs.aws.amazon.com/AWSCloudFormation/latest/UserGuide/stacks.html

https://aws.amazon.com/cloudformation/aws-cloudformation-templates/

http://docs.aws.amazon.com/AWSCloudFormation/latest/UserGuide/CHAP_TemplateQuickRef.html

https://aws.amazon.com/quickstart/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *