Lync 2010 Kurulumu ve OCS 2007 R2’den Lync 2010’a Geçiş

 

Exchange Server ile Sharepoint Server ile ve diğer MS Office ürünleri ile birlikte çalışabilen Lync 2010 , Microsoft’un en yeni Unified Communication ürünüdür. Ürünün öncesindeki versiyonları olan OCS 2007 / R2 ‘den farklılıkları , yenilikleri yada kullanım amacı ile ilgili bilgiler bir çok yurt içi yada yurt dışı IT forumunda mevcuttur.

Fikir edinmek yada detaylarını incelemek isterseniz ;

http://lync.microsoft.com/en-us/Pages/default.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg398616.aspxURL’lerinden faydalanabilirsiniz. Bu yazımda , Edge Server yapısı olmayan Office Communication Server 2007 R2 kullanan bir yapıda Lync 2010’a geçiş , Monitoring Server kurulumu ve Archiving Server kurulumu uygulamamı paylaşmak istiyorum.

Continue reading “Lync 2010 Kurulumu ve OCS 2007 R2’den Lync 2010’a Geçiş”

OCS 2007 R2`den LYNC 2010`e geçerken…

Merhaba ,

OCS’den Lync’e yükseltme için OCS 2007 R2 sunucunuzun up-to-date olması gerekmekte.

Bunun için

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=19178

link’inden server update installer’ı kullanabilirsiniz. OCS için size gereken güncellemeleri yükleyecektir. Fakat daha öncesinde Database’i güncelleyin. Yoksa OCS Front End servisi çalışmıyor ve Event Viewer’da şu hatayı görebilirsiniz ;

Continue reading “OCS 2007 R2`den LYNC 2010`e geçerken…”

SharePoint Portal Server’da Yedekten Dönüş İşlemi

 

Bildiğimiz gibi Sharepoint servisi ağırlıklı olarak yerel ağımızda bilgi paylaşımı işlevselliğini arttıran , asp.net ile geliştirilmiş site’ları ve sub site’ları sunan (site collection’ları) , web portalı olarak düşünebileceğimiz , kullanıcılarımızın paylaşılmış bilgilere ve belgelere daha kolay ulaşmasını sağlayan ve devamında Sharepoint Portal Server ile ürün haline gelmiş bir bileşendir.

Benim bu yazımda bahsetmek istediğim kısa süre önce yaşadığım bir restore işlemidir. Aslında standart prosedürlere uyulduğunda zahmetli bir işlem olmadığını düşünüyorum. Standart prosedürlerden kastım http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb447517(v=office.12).aspxurl’sinde açıklanan yöntem ile yedekleme ve geri dönüş işlemidir. Üretim ortamında çalışan bir SharePoint Portal’dan silinen bir dosyanın acilen kurtarılması konusunda yaşadıdığım maceramı adımlara açıklamak istedim.

Continue reading “SharePoint Portal Server’da Yedekten Dönüş İşlemi”

Biztalk Server 2010 Kurulumu

Kurulumuma ve kuruluma dair hazırlığa geçmeden önce biraz ön bilgi vererek başlamak istiyorum. Servis odaklı  firmalar için amaç ( herhangi bir alanda proje geliştirici bir yazılım firması , oyun geliştiricileri , finans firması ve dahası için düşünebilirsiniz) gerektiğinde birbirinden ayrık sistemleri birleştirerek efektif bir iş işleyişi sağlamaktır . Zaten ürüne ihtiyaç ; farklı sistemleri ve platformları  birleştirip iş sürecine ve işleyişine dahil etmek ; fikrinden doğuyor diyebiliriz. Farklı platform’lar yada bunları iş süreçlerine  dahil etmek kısmında örneklendirme  olması amacıyla aşağıda case study link’leri ekledim. Basitçe ürünün mimarisi aşağıdaki gibidir.

Continue reading “Biztalk Server 2010 Kurulumu”