Month: February 2012

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

SCOM 2012 için SQL Server (2008 R2 SP1 CU5) Reporting Service Yapılandırması

  SCOM, daha önce de olduğu gibi yeni nesil System Center ailesinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.Bir nevi olmazsa olmazıdır.Bu yazımda sql server ve scom ürünlerinin farklı sunucular üzerinde olduğu yapımı kurarken scom 2012 kurulum sihirbazının bize sorduğu sql server reporting service konfigürasyonu açıkmalak istiyorum.

Biztalk Server 2010 Kurulumu–Biztalk Server’ın konfigürasyonu

Önceki yazılarımda , multi computer installation için gereken tüm hazırlık aşamalarını anlatmıştım. Artık biztalk server’ın konfigürasyon aşamasına geçebiliriz. Daha önce biztalk kurulumu ile yazımı http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/6840.biztalk-server-2010-kurulumu-tr-tr.aspx adresinde yayınlamıştım. Kurulum aşamalarını genel olarak ifade etmiştim. Bu yazımda ağırlıklı olarak konfigürasyon kısmına değinmek istiyorum.

SQL Server 2008 R2 SP1 için CU 5

Cumulative Update 5 yayınlandı. System Center 2012 testleri yapacaklar için CU4 ve sonrası iyi olacaktır. http://support.microsoft.com/kb/2659694 http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/7777.sql-server-2008-r2-cumulative-update-5-yaynland-tr-tr.aspx neşeli günler…

Windows Anti-Virus Exclusion List

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/953.aspx AV kullanımında nerelerde istisna oluşturabilirsiniz/oluşturmalısınız…

MSHowto etkinliği , 10 Mart 2012 kaçırmayın….!

System Center , Back Office ve dahası…. http://www.mshowto.org/hakkinda/mshowto-etkinligine-davetlisiniz-kayit-icin-acele-edin

Vmware ESXi5 üzerine Windows Server 8 kurulumu

Developer Preview sürümü yayınlanan windows server 8 işletim sistemini yakın zamana kadar ESX üzerinde çalıştırmak istediğimizde hata alıyorduk. Vmware’in ESXi 5 sürümü için çıkarılan güncellemelerden sonra ESXi 5 versiyonu çalıştıran bir host üzerine yeni nesil server ve client platform’larını kurabiliyoruz.Güncelleme için aşağıda açıkladığım biçimde update manager’ı kullanabilirsiniz.

Biztalk Server 2010 Kurulumu–SQL ve BT arasındaki bağlantının test edilmesi

Biztalk’un kurulumu ve konfigürasyonu için hamle yapmadan önce SQL server ve Biztalk Server arasındaki bağlantının ( DTC bağlantısı ve SQL bağlantısı ) test edilmesi ileride karşılaşabileceğim bir çok problemin önüne geçecektir. Test için kullanacağımız araçlar :

Biztalk Server 2010 Kurulumu–Biztalk server sunucusu için gereksinimlerin hazırlanması

Önceki yazılarımda , multi computer installation için gereken windows group’larını , servis account’larını , genel olarak sunucuların hazırlanmasını ve sql server 2008 r2 için gereken tüm detayı anlatmıştım. Bu yazımda benzer detayı Biztalk Server için açıklayacağım. Başlangıçta her zaman ki gibi aşağıdakilerin sağlanmış olması gerekir.

Biztalk Server 2010 Kurulumu–SQL Server`ın hazırlanması

Önceki yazılarımda servis account’larını , windows group’larını ve sunucuların hazırlanmasını anlatmıştım. Bu yazımızda ve sonrasında sunucu kurulumları aşamasını detaylandırıp açıklayacağım. Genel olarak  SQL Server kurulumuna geçmeden önce ilgili sunucuda yapılmış olması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Biztalk Server 2010 Kurulumu–SQL ve Biztalk Sunucularının Hazırlanması

Active Directory yapısında bir sunucuya Biztalk Server diğer bir sunucuya SQL Server kurulacağından yani multi computer installation yapılacağında sunucuların hazırlanması önem arz etmektedir.Sunucuların kurulum öncesindeki konfigürasyonu aşağıdaki gibi yapılmalıdır.