Altiris Client Management Suite ile Discovery, Inventory ve Software Deployment – 3

 

Software Deployment Solution

Yazı dizimizin ilk kısmında AD içerisindeki computer objelerini Altiris Site sunucumuza import edip bu computer’lara agent ve plug-in kurulumlarını yapmıştık. Part 2’de ise agent ve plug-in kurulan computer`lardan envanter toplamak ile ilgili konfigurasyonumuzu yapmıştık.

Altiris Client Manangement Suite ürününün bir component’i olan software deployment ‘ı ise bu bölümde inceliyor olacağız.

Continue reading “Altiris Client Management Suite ile Discovery, Inventory ve Software Deployment – 3”

Enterprise Vault™ Mobile Search

Merhaba ,

Bu yazımda Enterprise Vault’un Mobile Search bileşeni üzerinde durmak istiyorum. Symantec Enterprise Vault™ Mobile Search, mobile cihazlarınızdaki internet browser’dan arşivlenmiş e-postalarınızı görmenizi ve arşivlenmiş e-postalarınızda arama yapmanızı sağlar. (browser-based )

Bu özelliğin kurulması için gereken sunucu gereksinimleri göz önüne alındığından “sıfır” maliyetli bir yöntemdir diyebiliriz. Bir kaç gereksinim incelemesi ile yapılandırmaya başlalım.

Continue reading “Enterprise Vault™ Mobile Search”

Altiris Client Management Suite : Discovery, Inventory , Software Deployment – 2

 

Inventory Solution

Yazı dizimizin ilk kısmında AD içerisindeki computer objelerini Altiris Site sunucumuza import edip bu computer’lara agent ve plug-in kurulumlarını yapmıştık.

http://www.aydogmusoglu.com/altiris-client-management-suite-discovery-inventory-software-deployment-1.html

Computer’larımızda Inventory Solution Plug-in’inin yüklü olup olmadığını Reports menüsünden görüntüleyebileceğimiz gibi client’ın basic inventory bilgisi için resource manager’ı da kullanabiliriz. Ayrıca client computer üzerindeki agent özelliklerine girip gözlemek te mümkündür.

Continue reading “Altiris Client Management Suite : Discovery, Inventory , Software Deployment – 2”

Altiris Client Management Suite : Discovery, Inventory , Software Deployment – 1

Altiris Client Management Suite 7.1 ile ilgili ilk yazımda temel konfigürasyondan bahsetmiştim. Şimdi ise detaylandırarak gelişmiş işlemlerden bahsetmek istiyorum.

(http://www.aydogmusoglu.com/altiris-client-management-suite-temel-konfigrasyon.html )

Discovery ve Active Directory Import :

Altiris site sunucunuz ile unmanaged olan client’larınızı ya da diğer network cihazlarınızın network discovery işlemi ile keşfedip agent yükleyerek managed hale getirilmesi işlemini önceki yazımızda anlatmıştım. Discovery işlemleri network discovery haricinde farklı şekilde de yapılabilmektedir. Bunun için Altiris yönetim konsolunda ( http://NS_FQDN/Altiris/Console ile konsolumuza bağlanırız) Actions menüsü altındaki Discovery link’i kullanılır.

Continue reading “Altiris Client Management Suite : Discovery, Inventory , Software Deployment – 1”

Windows Intune – Device Management (Client PC)

Windows Intune – Device Management (Client PC’s)

Merhaba ,

Bu yazımda Windows Intune yönetim konsolundan client pc’lerin yönetimine ve gözlemine değinmek istiyorum. Önceki yazımda Windows Intune’ı genel olarak incelemiştim ve Intune Admin Console’unu nasıl kullanabileceğimizi anlatmıştım. Intune Admin Console’undan Groups kısmına girerek başlayabiliriz.

clip_image001

Continue reading “Windows Intune – Device Management (Client PC)”

Enterprise Vault – Client Driven PST Migration

Merhaba,

Bu yazımda Enterprise Vault ürünü ile uygulayabileceğiniz PST migration türlerinden birini inceleyeceğim.

1- PST migration yöntemlerinden Client Driven yöntemini kullanacağız.

2- Bu yöntem , kullanıcının outlook’una bağlı PST dosyalarını kullanıcının mailbox’ına/arşivine aktarma esasına dayanıyor.

3- PST Migrator Task ile çalışıyor. Desktop Policy’lerde PST marking öncesinden devreye alınmış olması gerekiyor ( varsayılanda devrede )

4- Bir Temp folder’a ihtiyaç duyuluyor. Ben ileride kullanacağımdan aşağıdaki gibi iki klasör açtım.

5- İki adet klasör açınız EV disklerinden uygun olanında.

6- clip_image002

Continue reading “Enterprise Vault – Client Driven PST Migration”

Enterprise Vault – Server Driven PST Migration

1- Bu method’da locate & migrate yöntemini kullanacağız. Önce PST dosyalarını bulacağız sonra migrate edeceğiz.

2- Bu method 3 adet task kullanmaktadır.

3- Task’lerden bir tanesini Client –Driven için de kullanıyorsunuz.

4- Migrator Task, Locator Task , Collector Task.

5- PST’yi keşfediyoruz , topluyoruz , aktarıyoruz.

6- Daha önceki yazımda Client-Driven için Migrator Task oluşturmuştum. Sonrasındaki task ile devam edeyim.

7- PST’leri bulacak olan PST Locator Task ile başlayalım.

Continue reading “Enterprise Vault – Server Driven PST Migration”

Windows Intune – Overview

Merhaba ,

Bu yazımda bugünlerde tazelenen ve trial olarak kullanıma açılan Windows Intune’a değinmek istiyorum. Windows Intune nedir nerseniz şu cevap uygun olacaktır. Cloud üzerinden PC ve mobile device yönetim platformu. Burada yönetim ile ağırlıklı olarak kast edilen ; PC’lerinizin ve mobile device’larınızın “up-to-date” ve “secure” olmasıdır.Tabii envanter raporu , software detection vs.. bileşenleri de mevcut.Yazının ilerleyen kısımlarında detayları bulabilirsiniz.

Aslında on-premises düşünülürse yapınızdaki System Center 2012 Configuration Manager ile Intune’un yaptıklarının tamamını ve çok daha fazlasını yapabilirsimiz. Fakat şunu düşünün. Şirketinizdeki her personel domain network’ünde mi çalışıyor acaba ?

İşte bu noktada domain network’ü dışındaki onlarca çalışanın pc’lerini ( tabii ki on-premises’de Intune ile yönetimi seçebilirsiniz , ben private-cloud’unuz olabilir diye düşündüğümden dış dünya örneği ile başladım ) ve mobile device’larını güvenli tutmak, güncel tutmak , ihtiyaçları olan yazılımları tedarik etmek , envanter raporları almak ve önemlisi bunların tamamını çalışanları sıkmadan yönetebilmek önem arz ediyor. Intune’un cloud-based yönetim konsolundan bu işlemlerin tamamını yapmak mümkün . Daha doğrusu Intune’un amacı bu işleri yapabilmek !!!

Çalışma mekanizması şu şekilde. Yazının devamında da yazdım gerçi ama kısaca açıklamak gerekirse :

Önce yönetmek istediğimiz device’ları (pc yada mobile device) Intune’a enroll ediyoruz. Bunun için Intune Admin console’dan bir agent’ı(software) device’lara(örneğin PC’lere download ederek) kuruyoruz.

Windows_Intune_Setup.exe ve yanındaki WindowsIntune.accountcert AccountCert file bizim için agent içeriği oluyor.Software, Intune Admin Console’undan download edilip kurulabilir. Sonrasında PC’ler Intune Admin Console’da yerini alıyor.

http://www.microsoft.com/en-us/windows/windowsintune/try.aspx URL’inden deneme sürecinizi başlatabilirsiniz.

Kayıt yaptırdıktan sonra nasıl bir arayüz bizi bekliyor bakalım.

Continue reading “Windows Intune – Overview”