SCOM 2012 R2 – Visio Dashoard’unun Sharepoint 2010 ‘da Yayınlanması

Merhaba,

Önceki yazımda, SCOM Dashboard View’ların Sharepoint Portal’da yayınlanmasından bahsetmiştim.Visio ile oluşturabileceğiniz Dashboard’ları da benzer benzer şekilde, Sharepoint Portalınızda, web part olarak yayınlayabilirsiniz. Yazımı hazırlarken kullandığım yapıdan bahsedeyim.

– Windows 8.1 , Visio 2010

– Sharepoint Portal 2010 /w SP2

– SCOM 2012 R2

Visio taslağımı(dashboard’umu) yayınlarken takip ettiğim adımlar aşağıdaki gibidir.

1- http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?displaylang=en&id=29268 adresinden Microsoft Visio 2010 and SharePoint 2010 Extensions for System Center 2012 paketini download ediniz.Paketin içinde, dokümantason klasörü, client klasörü ve server klasörü mevcuttur.

Continue reading “SCOM 2012 R2 – Visio Dashoard’unun Sharepoint 2010 ‘da Yayınlanması”

SCOM 2012 R2 – Dashboard View’ın Sharepoint Portal ile Yayınlanması

Merhaba,

SCOM konsolundan incelediğiniz dashboard view’ları(dashboard vs.), SCOM Web arayüzünden de görebiliyorsunuz. Bununla birlikte; Dashboard View’ları, Sharepoint site’ınız altında da yayınlayabilirsiniz. Dashboard view’larınızı sharepoint site’ınız altında yayınlamak isterseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Yazıyı hazırlaken kullandığım ortamdan bahsedeyim.

– SCOM 2012 R2 UR1 sürümünü kullandım

– Sharepoint 2010 /w SP2 sürümünü kullandım(Farm)

– İşletim sistemi olarak Windows server 2012 R2 sürümünü kullandım

– SCOM ve Sharepoint ürünlerinin veritabanlarını servis etmek için SQL Server 2012 sürümünü kullandım.

1- SCOM kurulum media’sında temin edebileceğiniz dashboard viewer powershell script’ini, Sharepoint 2010 Management Shell’de çalıştırınız.

Continue reading “SCOM 2012 R2 – Dashboard View’ın Sharepoint Portal ile Yayınlanması”

System Center 2012 R2 Operations Manager yönetiminde Management Shell kullanımı

Merhaba,

İlk sürümü ile limitli şekilde yaşantımıza giren Powershell’i, günümüzde hemen her Microsoft ürününde veya servisinde gelişmiş özellikleri ile kullanıyoruz. SCOM yönetim konsolunda beliren mesajlar ile, konsol’dan uğraşmak yorucu geliyorsa, SCOM yönetimi için de Powershell’i kullanabilirsiniz. SCOM module’ünün(cmdlet’lerinin) yüklenerek sunulduğu Operations Manager Shell’ini veya Windows PowerShell’ini(import-module operationsmanager !) kullanabilirsiniz.

SCOM yönetiminde Powershell kullanımına dair birkaç örnek yazmak istiyorum.

Operations Manager Shell’de:

Genel olarak komutları gözlemek isterseniz aşağıdaki cmdlet’i kullanabilirsiniz.

clip_image002

Üstteki cmdlet’in output’unda,içinde *scom* kelimesi geçen komutları filtreledim. Aşağıdaki cmdlet ile de içinde *agent* geçen komutları filtreledim.

clip_image004

Örneğin, agent proxy kutucuğu işaretli olmayan agent’ları toplayıp, “bulk” şekilde agent proxy kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

clip_image006

Üstteki resimdeki ilk cmdlet ile, agent proxy devrede olmayan sunucuları buluyoruz. Alttaki cmdlet ve pipeline kullanımı ile, agent proxy’yi devreye almış oluyoruz!

SCOM konsolunda fazla sayıda üreyen olaylar oluyor malumunuz! Beliren olayların “bulk” halde resolution state’lerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu duruma dair bir örneklendirme yapmak istiyorum.

clip_image008

Üstte, ~1600 adet event’in resolution state’ini “closed” olarak belirledim(255 değeri “closed” state içindir.)

ResolutionState’in alabileceği diğer değerlere bakmak isterseniz aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

http://www.systemcentercentral.com/scom-severity-and-resolution-state-values/

Herkese neşeli günler dilerim.

Vmware vSphere: Microsoft Cluster ve Veritas Cluster için Shared Disk(Raw Device Map) yapılandırması

Merhaba;

Microsoft Failover Cluster ve Veritas Cluster kullanımından dolayı, faklı fiziksel sunucularınızdaki virtual guest’lerinize, depolama ünitesinden temin ettiğiniz alanları kullandırtmak isteyebilirsiniz. Kullandığınız hypervisor’a göre shared disk’lerin servis edilmesi farklılaşacaktır. Hyper-v tarafında Clustered Shared Volume’ler üzerinde açılabilecek *.vhd,*.vhdx dosyaları işinize yarayabilir. Virtual WWN’ler kullanabilirsiniz.vSphere ile Raw Device Mapping kullanabilirsiniz.Seçenekler, kullandığınız hypervisor’a bağlı olarak farklılaşabilir.

Yazımda, Vmware vSphere yazılımı çalışan fiziksel sunuculara atanmış alanların(LUN), sunucular üzerindeki virtual guest’lere paylaştırılmasından(shared) bahsedeceğim.

Yapınızda, 4 adet fiziksel sunucu üzerinde vSphere(5.1+) yazılımının çalıştığını varsayınız. Depolama ünitesinden aldığınız alanın, tüm fiziksel sunucularda görülebilir olmasını sağlayınız. Her bir fiziksel sunucu üzerinde de ikişer adet sanal sunucu(virtual guest) çalıştığınız varsayınız.

Sanal sunucunun context menüsündeki “Edit” fonksiyonu ile Host1(vSphere Host) üzerindeki sanal sunucunun(Guest1) özelliklerini açınız.

Continue reading “Vmware vSphere: Microsoft Cluster ve Veritas Cluster için Shared Disk(Raw Device Map) yapılandırması”