AWS Import/Export Snowball

Merhaba,

AWS Storage & Content Delivery web servislerinden biri de snowball servisidir. Veri merkezinizdeki büyük hacimli veriyi AWS bulutuna taşımak isterseniz kullanabileceğiniz bir servistir. Henüz belli region ‘larda çalışmaktadır. Farklı bir ifade ile; buluta taşınmak isterseniz, bu süreçte kullanmak isteyeceğiniz bir servis olarak düşünebilirsiniz. Region vb. şartlar uyuyorsa kullanımı oldukça kolay görünüyor. Zamanla diğer region’larda da açılacaktır diye düşünüyorum. AWS re:Invent konuşmasında 100 TB veriyi snowball ile iki haftada aws bulutuna aktarabileceğiniz ifadesi geçiyor.

AWS web konsoldan import/export snowball servisine erişebilirsiniz. Şu an beni aşağıdaki manzara karşıladı 🙂

clip_image002

Form doldurursanız maceranın devamını görebilirsiniz. Form doldurup access aldıktan sonra bir job(iş) oluşturuyorsunuz. Ardından snowball appliance’ı size gönderiliyor. clip_image004

Continue reading “AWS Import/Export Snowball”

Exchange Server 2016 – Genel Bakış: Tasarıma ve dizayna dair.

Merhaba,

Microsoft Exchange‘in yeni sürümü yakın zamanda ticari olarak(RTM) satışa sunuldu ve kullanıma açıldı. Aslında bir çok yeni özelliği Exchange Online üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bulut yaklaşımlı bir sürüm olduğu, Microsoft tarafından vurgulanmaktaydı. Exchange ürününü lokal veri merkezinde kullananlar, zamanla yükseltme projeleri ile yeni sürümü tanıyacaklardır. Demo ortamlarında çoktan test edilmiştir. Fakat “prod” ortamında kullanmadan tam anlamıyla tecrübe etmek pek mümkün değil.

Exchange Server’ın 2000,2003,2007,2010,2013 sürümlerini kullanma şansını yakalamış ve uzun süreler eğitimlerini vermiş biri olarak ilk etapta ilgimi çeken; sunucu rollerinin tekrar düşürülmesi oldu 🙂 Bence iyi oldu! Sadece iki rolümüz var, mailbox ve edge. Hemen her şirket gelişmiş bir smtp gateway kullandığı için, exchange edge rolü göz ardı edilebilir fakat önemsiz olduğu anlamına gelmiyor! Edge rolünde mailbox database barınmadığı için lisanslamada iktisadlı davranarak standard sürüm seçilebilir.

Exchange 2016’daki mailbox server rolü; Exchange 2013’teki mailbox ve cas rollerinin birleştirilmiş halidir.Exchange 2010 ile mukayese edilirse de; hub,cas,mailbox,unified messaging rollerinin birleştirilmiş halidir. Edge rolü eski sürümler ile benzer şekilde, perimeter/dmz ağında çalışarak iç/dış e-posta akışında güvenlik sağlamaktadır.

Bazı yeniliklerle birlikte veritabanında yüksek erişilebilirlik(ha) için DAG yapısı devam ediyor. DAG’daki yeniliklerden bazıları;

Continue reading “Exchange Server 2016 – Genel Bakış: Tasarıma ve dizayna dair.”