Exchange Server 2013, Shell ile ofis dışı ayarların ve otomatik cevapların yönetimi

Nothing in life is as important as you think it is, while you are thinking about it.

Exchange Server 2013, Shell ile ofis dışı ayarların ve otomatik cevapların yönetimi

Merhaba,

Yazımda son kullanıcının sıkça kullandığı ofis dışı ayarların ve otomatik cevapların exchange organizasyonunda nasıl yönetilebileceğinden bahsedeceğim. Son Kullanıcı bu ayarları kendi perpektifinden, kullanıdığı email uygulaması ile ( outlook vb.) yapılandırabilir. Sunucu tarafında da yönetim için exchange server 2010 ile tanıştığımız cmdlet’ler kullanılmaktadır. Ofis dışı ayarlarını ve otomatik cevapları örneklerle inceleyeceğim.

Kullanıcının ofis dışı ayarlarını ( out of office settings ) gözlemek için aşağıdaki cmdlet kullanılır.

clip_image002

Baris kullanıcısı için 1 – 20 Aralık 2013 tarihleri arasında ofis dışı durumu ayarlayalım.

clip_image004

Yapılandırma için üstteki görülen cmdlet kullanılır.

Ofis dışı yapılandırmasında, daha önce bir template hazırlanmışsa (örneğin html formatında) onu da kullanabilirsiniz. Örnek kullanım aşağıdaki gibidir.

clip_image006

Üstteki kullanımda c:\mesaj.html dosyasının içeriği ExternalMessage parametresine atanmıştır! Son kullanıcının kendisinin de ofis dışı ayarlarını yapabileceğini belirtmiştim yazımın ilk kısımlarında. Ofis dışı ayarları devrede olan mailbox’ları bulalım.

clip_image008

Ofis dışı yapılandırmasının devrede olduğu mailbox’lar üstteki gibi listelendi. Son kullanıcıyı ilgilendiren bir işlem gibi görünsede exchange yöneticilerin olaya dahil olması gereken zamanlar gelmektedir. Bu durumlarda kullanılabilecek faydalı cmdlet’lerden bahsetmiş oldum.

Herkese neşeli günler dilerim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *