SCCM 2012 , Site System Role Installation

Yeni nesil SCCM ürünü neredeyse çıkmak üzere , hep birlikte incelemeye devam ediyoruz. Gelin beraber SCCM konsolundan bir kaç tane role ekleyelim.

Benim ihtiyacım olan role’ler Fall Back Status Point ve Software Update point’ idi.SCCM konsoluna geçebiliriz.

 

SCCM konsolunda aşağıda resmettiğin kısımdan site server özellilerinden add role sihirbazı açılmakta.

image

Role’lerin işlevi ilgili özet bilgiyi alt kısımdaki description’dan okuyabilirsiniz.

image

Software Update point bileşenini de seçtiğim için sccm ihtiyaç duyduğu bilgileri sormaya başlıyor.Yapımda Proxy kullanmıyorum.

image

IIS default site , SCCM tarafından kullanılmaktadır ( benim yapımda ). WSUS için seçtiğim seçenekte belirtilen portları belirlemiştim.

Yapınızda bir upstream server var ise seçenelerden uygun olanını seçebilirsiniz. Doğrudan MS Update Center’dan senkronizasyon ile devam ediyorum.

image

Sonraki menümüzde ;

image

otomatik senkronizasyon için zamanlama belirliyoruz.

Sonraki menümüzde ;

image

daha önce senkronize edilmiş bir update , yeni gelen update’ler tarafından kapsanırsa , sccm nasıl bir asiyon alsın’ı belirliyoruz.Genel olarak ilk seçeneğin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ama her zaman test ortamlarında update’leri test etmekte fayda vardır diye düşüyorum.

image

Update classification’ı seçim panelinde genellile kritik güncellemeler , güvenlik güncellemeleri seçiliyor ama yer probleminiz yoksa ve bant genişliği veya download süreleri sizin için uygunsa, olan biteni görmek açısından tamamına hakim olmak faydalı olabilir. Tabii ki bütün güncelleme sınıflarını seçmek tamamını otomatik olarak yükleyeceğimiz anlamına gelmiyor. Kritik güncellemeler ve güvenlik güncellemeleri otomatik olarak yüklenebilir , geri kalanları kontrollü bir biçimde yüklemek gerekir.

image

Ürünlerimizi de belirliyoruz.

image

Dil seçimi yapıyoruz.

image

Son olarak Fallback Status Point ile site system role’ü ekleme işini sonlandırıyoruz.

Ardından eklediğimiz role’lere bakarak işlemlerimize devam edebiliriz.

image

Yönetim için sccm konsolundan

image

menülerini gözleyebilirsiniz.WSUS konsoluna da göz atabilirsiniz. SCCM component’lerinden , sms_wsus_configuration_manager event’lerini gözleyebilirisiniz. Artık bir süre senkronizasyona bırakabilirsiniz. Bu süre zarfında henüz yapmadıysanız yapılacak en iyi iş collection’larınıza biraz düzen vermek ihtiyaçlarınız doğrultusunda şeillendirmek ve yeni collection’lar oluşturmak olabilir.Oluşturacağınız collection’lar için sorgu belirlerken öncellile olan sorguları incelemek ayıracağınız vakti azaltabilir.

 

iyi çalışmalar

 

Kaynak : TechNet

2 Replies to “SCCM 2012 , Site System Role Installation”

  1. Öncelikle bu güzel çalışma için teşekkür ederim. Bu yapılandırma sonradan nasıl değiştirilebilir. İlla silip yeniden mi yapmak gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *